Orbán Viktor Nagy Imre és mártírtársai 1989. június 16-i újra-temetését is a saját diadalmenete részévé próbálja formálni. Ennek jegyében szorította ki a Fesztiválzenekar hagyományos koncertjét a Hősök teréről. Fischer Iván azonban a Bazilika előtt megtartotta az ünnepi hangversenyt. Beethoven VII. szimfóniájának zenéjére négyszáz gyerek táncolt a téren.  Valamennyien olyan iskolákból jöttek, amelyek elutasítják a különböző társadalmi, etnikai csoportok elkülönítésének politikáját. 

Hazudva szép az élet

1989. június 16-a legnagyobb szenzációja Orbán Viktor beszéde volt. A történelmi emlékezet úgy tartja számon, hogy a beszédet a szovjet csapatok kivonásának követelése tette rendkívülivé. Valójában a Lengyelországban, Csehszlovákiában, Magyarországon állomásozó szovjet csapatok létszámának és fegyverzetének jelentős csökkentése a szovjet politika elhatározása volt: az 1988-as év végére a szovjet vezetésnek szembe kellett néznie a ténnyel,  hogy a katonai kiadások radikális csökkentése nélkül nincs mód a gazdaság stabilizálására, az életszínvonal romlásának megállítására. A szovjet elhatározás magyarországi tükröződéseként 1989. április 25-én megkezdődött szovjet alakulatok kivonása Magyarországról. Ezektől a gazdasági kényszerűségből és nemzetközi megállapodások alapján vállalt haderőcsökkentési lépésektől Orbán Viktor követelése nemcsak abban különbözött, hogy a  szovjet haderő teljes kivonásáról szólt (ez már a „levegőben” volt, és hamarosan meg is fogalmazódott), hanem abban, hogy a szovjet csapatokról nem úgy beszélt, mintha azok két állam védelmi megállapodása alapján tartózkodnának Magyarországon, hanem mint megszálló hatalomról, amelynek a jelenléte „ázsiai zsákutcába” kényszerítette Magyarországot. Ennek ellenére a beszéd legfontosabb részének nem a szovjet csapatok távozásáról szóló bekezdést tekintem, hanem az értetlenség és felháborodás kifejezését, hogy vajon miért állnak díszőrséget a koporsók mellett a pártállamnak azok a magasrangú funkcionáriusai, akik „a forradalmat és annak miniszterelnökét nemrég még kórusban” gyalázták. Akkor még nem volt annyira közismert, mint ma, hogy a díszőrség legdíszesebb tagja, Pozsgay Imre, akiből hajszál híján a demokratikus Magyar Köztársaság elnöke lett, 1957-ben a Nagy Imre ellen fröcsögő cikkeivel emelkedett a hatalmi hierarchia magasabb szintjére. Oktatási majd művelődési miniszterként Pozsgay egyike volt azoknak, „akik elrendelték, hogy bennünket – így Orbán – a forradalmat meghamisító tankönyvekből oktassanak.” Nagy Imre ellenségei, emlékének eltemetői hirtelenjében reformpolitikájának folytatóivá stilizálják magukat.

Németh Miklós és Pozsgay Imre Nagy Imre ravatalánál

Németh Miklós és Pozsgay Imre Nagy Imre ravatalánál

A volt állampárt utódpártja önképének középpontjában mindmáig az áll, hogy évtizedek óta a létező szocializmus demokráciává alakításán dolgoztak, Nagy Imre szellemében, és ezt a mesét sikerült elfogadtatniuk a nyugati világ jelentős részével is. Érthető tehát, hogy Orbán beszédét az akkor még nagyrészt pártállami irányítás alatt álló sajtó acsargó gyűlölettel fogadta, a szónokot pedig, akit ez a beszéd tett országosan ismertté, békebontónak bélyegezték. A demokratikus ellenzékből kinőtt párt, a Szabad Demokraták Szövetsége ellenben a gyűlölethullám kellős közepén is Orbán pártja mellé állt, ahogy mellettük állt a Fidesz megalakulásának pillanatától kezdve, és hallani sem akart arról, hogy a Fidesz ne lehessen jelen a szabad választásokat előkészítő tárgyaláson. Soros György Orbán Viktorban és barátaiban látta az eljövendő Magyarország vezető politikusait, meg is adott nekik minden támogatást. A képességeiket jól ítélte meg, csak a moráljuk megítélésében tévedett. 

Kétszázan feketébe öltözve tiltakoztak az évforduló kisajátítása ellen

Kétszázan feketébe öltözve tiltakoztak az évforduló kisajátítása ellen

 

Pozsgaytól tudjuk, hogy a hála nem politikai kategória. Azt ellenben Goebbelstől, Visinszkijtől kellett volna megtanulnunk, hogy a permanens hazudozás nagyon is az, és nincs az a nyilvánvaló hazugság, amelyet egy hatalomra jutott, vagy akárcsak egy kiépülő diktatúra ne tudna lenyomni alattvalói torkán. Nagy Imre és társai temetésének harmincadik évfordulóját.

400 gyerek táncol Beethoven zenéjére

400 gyerek táncol Beethoven zenéjére

Orbánék a hazugság felmagasztosulásának ünnepévé emelték. Az évforduló előtti napra időzítették az 1956-os Intézet és a hozzá tartozó Oral History Archívum beolvasztását a kormány által gründolt Veritas Történetkutató Intézetbe. Az 56-os Intézetben dolgozó történészek a magyar forradalom történetének tudományos feltárását már akkor megkezdték, amikor ezt a munkát a pártállam még tiltotta, büntetéssel fenyegette. A Veritasnak ellenben már a jelmondata is hazugság. „Hazudni nem szabad!” – ez az állítólag Deák Ferenctől származó mondat olvasható a „Történetkutató intézet” honlapjának nyitó oldalán, holott köztudott, hogy Deák ezt sosem mondta. Az effajta kicsiség azonban sem Orbán Viktort, sem Schmidt Máriát, sem Szakály Sándort nem érdekli. Az 1956-os Intézet felszámolása azonban csak egy lépés a tudományos kutatóhelyek és általában a független intézmények felszámolásának útján. A zavartalan ünnepléshez el kellett távolítani a Hősök teréről Fischer Ivánt és a Fesztiválzenekart, hogy Orbán kedves együttesei kedvükre dalolhassanak. (Az a kétszáz veterán, aki feketébe öltözve emlékezett a harminc évvel ezelőtti napra, nem zavarta a fényes ünnepséget.) Fischer Iván a Bazilika előtt vezényelte Beethoven 7. szimfóniáját. A zárótétel alatt 400 gyerek táncolt a téren, valamennyien olyan iskolákból jöttek, amelyek nem követték Orbán és Balog Zoltán szegregációs oktatáspolitikáját. Beethoven és Vikidál Gyula párharca pedig már százkilencven éve eldőlt: ebben a Kulturkampfban Orbánnak, bármennyi pénzt költ is rá, nincs esélye. 

Facebook, 2019. június 16.
5007 karakter